Uygur Türkleri “Pekin Kış Olimpiyatları ‘Soykırım Oyunları’ Olarak Tanınsın”

Britanya Müslümanlar Konseyi, Pekin Kış Olimpiyatları'nın "Soykırım Oyunları" olarak anılmasını gerektiğini söyledi.

4 Şubat 2022

Birleşik Krallık’ta en büyük Müslüman sivil toplum platformu Britanya Müslümanlar Konseyi (MCB), televizyon yayıncıları, sporcular ve fenomenlerin, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nı “Soykırım Oyunları” olarak tanımaları çağrısında bulundu.

“Pekin Kış Olimpiyatları Bir Fırsat Olarak Kullanılmalı”

Uygur Türklerine Yönelik Soykırım

Geoffrey Nice: “Uygur Halk Mahkemesi Sivil Toplumun İşleyişinin Bir Örneği”

7 Ocak 2022

MCB yaptığı yazılı açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik devam eden zulüm ve soykırıma rağmen, sporcuların Pekin’deki olimpiyatlar için 4 Şubat’ta bir araya geleceğini bildirdi.

Açıklamada, “Yaklaşık 3 milyon Uygur işkenceye, tecavüze, toplu kısırlaştırmaya, zorunlu çalışmaya maruz kaldıkları ve Müslüman inanç ve uygulamalarından vazgeçmeye zorlandıkları toplama kamplarında zorla gözaltına alındı.” ifadesine yer verildi.

Bazı cesur sporcuların, Uygur Türkleriyle dayanışma içinde tavır alarak olimpiyatlara katılmayı reddettiğine işaret edilen açıklamada, “MCB, yayıncılar ve sponsorlar dahil ilgili herkesi Uygur halkının içinde bulunduğu kötü durum hakkında farkındalık yaratmak için her fırsatı kullanmaya çağırıyor.” denildi.

“Çin, İnsanlığa Karşı Suç İşliyor”

MCB Başkanı Zara Muhammed, Pekin Kış Olimpiyatları’nı “Soykırım Olimpiyatları” olarak niteledi ve şunları söyledi:

“Çin’in, sivil toplum kuruluşları, hayatta kalanlar (Uygur Türkleri) ve gözlemciler tarafından belgelendiği üzere Sincan’daki Uygur Müslümanlara karşı işlediği suçlar, insanlığa karşı suçlardır. (Bu suçlar) İnsan hakları örgütleri tarafından da soykırım olarak tanımlandı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin, ‘spor yoluyla daha iyi bir dünya inşa etme’ vizyonunun ruhuna uygun olarak, Çin’in bu ‘Soykırım Oyunları’nı eylemlerini gizlemek için kullanmasına izin vermemeliyiz. Uygur halkının içinde bulunduğu kötü durumu vurgulamak ve adaletsizliğe ve baskıya karşı dimdik durmak için hepimizin ahlaki bir görevi var.”

Konsey, uluslararası toplumu, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) Uygur halkına karşı işlenen soykırım ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle üst düzey Çin liderliğine karşı soruşturma açması çağrılarını desteklemeye davet etti.

Katılım Göstermeyen Ülkeler

Birleşik Krallık

Çin, Uygurları Hapsetme ve Yok Etme Siyasetine Hız Verdi

8 Şubat 2021

ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamaları ve insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulayacağını açıklamıştı. Ardından, Japonya resmî olarak “boykot” tavrını açıklamadan organizasyona hükûmet üyesi ve temsilcisi göndermeme kararı almıştı. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ise oyunlara diplomatik boykot uygulamayı düşünmediklerini bildirmişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise, Pekin’deki Olimpiyat oyunlarına katılmayacağını duyurmuştuBaerbock, bu kararının Alman hükûmetinin resmî tavrı değil,  kendisine ait olduğunu belirtmişti. Son olarak; İsveç Spor Bakanı Anders Ygeman, Pekin’de gerçekleştirilecek 2022 Kış Olimpiyatları’na hükûmet olarak katılmayacaklarını açıkladı.

Son olarak; Hindistan, geçmişte Çin ile yaşanan çatışmada yer alan bir Çin askerinin Pekin Kış Olimpiyatları’nda meşale taşımasının ardından diplomatik boykota katılacağını duyurdu. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |